Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień - Gdańsk, Pomorskie - Logo środka MyWay

Dlaczego po ciągu niezbędny jest detoks?

Detoksykacja, zwana popularnie „detoksem”, to proces usuwania toksyn i szkodliwych substancji z organizmu. Chociaż niektórym kojarzy się z dietą, najważniejszy detoks przechodzą osoby uzależnione od alkoholu, narkotyków czy nawet leków. Dzisiaj skupimy się na pierwszym etapie wychodzenia z uzależnienia, czyli właśnie detoksie.

Dlaczego detoks jest konieczny?

Osoby uzależnione często boją się detoksu, odkładają go na później, twierdzą, że nie jest im potrzebny. W rzeczywistości jednak detoks alkoholowy, narkotykowy czy lekowy to pierwszy, niezbędny krok, aby zacząć walkę z uzależnieniem. Przynosi co najmniej kilka korzyści:

1. Usuwanie szkodliwych substancji

Ciąg alkoholowy, narkotykowy lub lekowy prowadzi do kumulacji szkodliwych substancji w organizmie. Alkohol, narkotyki i leki mogą pozostawić toksyny w tkankach, które wpływają negatywnie na funkcjonowanie mózgu i praktycznie całego ciała. Detoks pozwala na eliminację tych substancji, dlatego osoba uzależniona zaczyna czuć się lepiej. Oczyszczanie nie jest przyjemne, ale niezbędne, aby przerwać ciąg.

2. Początek życia wolnego od uzależnienia

Detoks to pierwszy krok na drodze do zdrowego życia i uwolnienia się od uzależnienia. Oczywiście nie można powiedzieć, że wystarczy oczyścić organizm, aby raz na zawsze zapomnieć o nałogu. Jest to jednak ważny pierwszy krok, który pozwala odzyskać kontrolę nad własnym życiem. Dopiero po odstawieniu alkoholu, narkotyków i leków, osoba uzależniona jest w stanie trzeźwo myśleć i wziąć udział w terapii, żeby przepracować swój problem.

3. Minimalizacja objawów odstawienia

Warto pamiętać, że alkohol, narkotyki i leki uzależniają nie tylko psychicznie, ale też fizycznie. Ich odstawienie jest dla organizmu prawdziwym szokiem, dlatego pojawiają się dokuczliwe objawy zespołu abstynencyjnego. Są nieprzyjemne, a w poważnych przypadkach niestety również niebezpieczne. Właśnie dlatego, bezpieczniej jest przechodzić detoks narkotykowy, lekowy czy alkoholowy pod opieką specjalistów, w ośrodku, gdzie w razie potrzeby od razu otrzymasz pomoc. Detoks pozwala na kontrolowane i bezpieczne złagodzenie tych objawów, co minimalizuje dyskomfort i ryzyko powikłań.

Kluczowe aspekty detoksu

Alkohol, narkotyki i leki to bardzo różne substancje, dlatego detoks po nich może różnie wyglądać. Nie można jednak bagatelizować żadnej substancji uzależniającej, dlatego w naszym ośrodku odtruwamy pacjentów zarówno po alkoholu, narkotykach, jak i lekach.

Detoks alkoholowy

Jest procesem oczyszczania organizmu po ciągu alkoholowym. Osoby uzależnione od alkoholu mogą doświadczać objawów odstawienia, takich jak drżenie rąk, nudności, lęki czy nadpobudliwość. W wyjątkowo poważnych przypadkach może pojawić się nawet padaczka. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest więc przechodzenie detoksu w ośrodku, gdzie opieka medyczna jest dostępna przez całą dobę.

Detoks narkotykowy

To usuwanie substancji psychoaktywnych, takich jak heroina, kokaina czy metamfetamina, z organizmu. Objawy odstawienia po narkotykach mogą być bardzo silne i obejmować bóle mięśni, nudności, wymioty, zaburzenia rytmu serca, lęki, bezsenność, agresję oraz stany depresyjne. Osobie uzależnionej niezwykle trudno jest znieść te objawy, dlatego w naszym ośrodku podajemy pacjentom indywidualnie dobrane leki, aby złagodzić symptomy zespołu abstynencyjnego.

Detoks lekowy

Zdarza się, że uzależnienie od leków jest traktowane mniej poważnie niż alkoholizm czy narkomania. W rzeczywistości jednak, tutaj również potrzebny jest detoks: pozwala bezpiecznie odstawić leki przeciwbólowe, nasenne i przeciwlękowe. U lekomanów często pojawiają się takie problemy, jak ból, bezsenność czy nadpobudliwość. Detoks lekowy zazwyczaj opiera się na stopniowym zmniejszaniu dawek leków, a często też wdrożeniu substytucji. Dzięki temu, wyjście z ciągu jest bezpiecznie i możliwie komfortowe.

Detoks po ciągu jest kluczowym krokiem na drodze do zdrowego życia po uzależnieniach. Pozwala na usunięcie toksyn z organizmu, minimalizację objawów odstawienia oraz rozpoczęcie walki z nałogiem. Jeśli zmagasz się z uzależnieniem od alkoholu, narkotyków lub leków, skontaktuj się z nami.

Zacznij leczenie już teraz - lepszego momentu nie będzie!

Jesteśmy do Twojej dyspozycji 24h/dobę. Zadzwoń, napisz, zapytaj o wszystko, co Cię interesuje. Czekamy na Twój kontakt!
Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień - Logo MyWay

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień – My Way

Infolinia 24h

+48 731 395 295

Godziny otwarcia

Działamy 24h/7

Adres ośrodka

ul. Wichrowe Wzgórza 21 Kąpino, Pomorskie 84-200

Skontaktuj się z nami przez formularz: